Mennyire zöld a vitorlázás

Mennyire zöld a vitorlázás?

Amennyire azzá tesszük. Csak rajtunk múlik. A Föld napja alkalmából megpróbálunk néhány javaslattal hozzájárulni a minél kisebb ökológiai lábnyomú, környezettudatosabb és élhetőbb hajózáshoz. 

Eleve rendkívül ellentmondásos helyzet a vitorlázás, hiszen egy természetközeli sportként, szabadidős tevékenységként tekintünk rá, miközben a legveszélyesebb anyagokra épül. Persze épp azért készülnek a hajók, sőt a vitorláik is műanyagból, mert hihetetlenül tartósak - kb. sosem bomlanak le. Ennek ellenére folyamatosan cserélődik a hajópark, amivel újabb és újabb típusok jelennek meg a vizeken. A hajók mérete és komfortja a lakások, sőt házak kényelmével vetekszik, a korábbi tervezési és építési alapelveket, az egyszerűség és praktikum szempontjait felváltotta a túlbonyolított működés, és az ezzel járó pazarló használat. 

Van-e akkor egyáltalán lehetőségünk legalább egy kicsit környezettudatosabban hajózni? Természetesen van, ezeket próbáljuk meg most összefoglalni. Mondhatjuk, hogy mindez csepp a tengerben, de a hatalmas tengerek és óceánok is, amin hajózunk, valóban cseppekből állnak össze. Írásunkban elsősorban a charterezésre próbálunk javaslatokat tenni, bízva abban, hogy a hajótulajdonosoknak sokkal több lehetőségük van, és élnek is vele.

Az utazás ökológiai lábnyoma

Már a charter megtervezésekor próbáljuk meg optimalizálni az utazáshoz szükséges autók számát. Remek lehetőség a szombatonként a horvát autópályákon kialakuló dugók elkerülésére a vonat. A hálókocsikkal, étteremmel közlekedő Adria Express péntek este indul Budapestről, és szombat reggel ér Splitbe. A távolabbi, repülővel megközelíthető úti céloknál régóta választhatunk a kisebb CO kibocsátású járatok, útvonalak közül - még ha ez egyelőre nem is tűnik kiforrott gyakorlatnak. 

Készletezés a hajóra

Gyakori probléma a túlvásárlás. Aranyszabály, hogy éhesen ne menjünk bevásárolni! Mindenből annyit vegyünk, amennyi tényleg szükséges, vegyük figyelembe, hogy egy nyaralós hajózás során kevesebbet mozgunk, nincs is szükségünk annyi étkezésre. Ráadásul a sütési-főzési lehetőségek korlátozottak a hajókon, viszont a kikötőben töltött estéken a közeli helyi éttermek, vendéglők helyi ízekkel várják a vendégeket. Bevásárlásnál is részesítsük előnyben a helyi termékeket és vállalkozásokat, ne csak az itthoni beszerzések csomagolását hagyjuk ott. Egyébként is próbáljunk meg a lehető legkevesebb csomagolással vásárolni, használjunk saját szatyrot a bevásárláshoz.

Ivóvízhasználat PET mentesen

Jelenleg az egyik legsúlyosabb környezeti terhelést a műanyag jelenti. Ezért lehetőleg minimalizáljuk a PET palackos megoldásokat. Mi már évek óta ballonos vizet használunk a hajózásoknál, amit kézi vagy USB-vel tölthető elektromos vízadagolóval töltünk kulacsainkba. A kikötőkben mindig tájékozódjunk, hogy ivóvíz van-e a csapokban, ahonnan feltölthetjük ivóvízkészleteinket. A hajó tartályából (különösen charter hajók esetében) lehetőleg ne igyunk, de fogmosásra, mosogatásra természetesen alkalmasak.

Energiahasználat

A mai, modern vitorláshajóknak egyre nagyobb az elektromos áram igénye a rengeteg műszer és kényelmi extra miatt. A charterhajókon ritka a napelem, a szél- vagy hydrogenerátor pedig szinte ismeretlen, ezért látjuk, és leginkább halljuk olyan sokszor a motort vagy a generátort járató hajókat a horgonyzóhelyeken. Figyeljünk arra, hogy minden felesleges fogyasztót (fények, műszerek) kapcsoljunk le, és kerüljük pl. a klíma indokolatlan használatát. Nyitott ablaknál kellemes lesz éjszaka az idő, és a közeli hajók sem hallják a klíma folyamatos csobogását.

Üzemanyaghasználat

Vitorlázz, ha csak teheted! Az időjárás alapján tervezz útvonalat, lehetőleg használd ki a napi széljárást! Ne vállaljuk túl magunkat, ne tervezzünk feleslegesen hosszú meneteket, különösen, ha motorozás lesz a vége. Horgonyzásnál legyünk bátrak, és használjuk az evezőket, ha közel vagyunk a parthoz. Az evezőket akkor is tegyük be a dingibe, ha motorozni készülünk, hátha szükség lesz rá. Ha a motor generátorját kell használunk az akkumulátorok töltésére, figyeljünk arra, hogy alapjáraton a generátor nem tölt megfelelően, legalább 1400-1500 RPM fordulatra van szükség a hatékony töltéshez.

Hulladékkezelés

Elsődleges szabály: gyűjts szelektíven, tárold a szemetet minél kisebb méretben! Nem kell belebonyolódni, hogy a végén egy helyre kerül-e a szemét, a lényeg a szemétürítés sűrűségén van. Egy egyhetes túrán gond nélkül el tudunk helyezni némi szagtalan szemetet a hajón, de szívesen megszabadulnánk a konyhai hulladéktól. A horvát kikötőkben mindenhol van szelektív gyűjtés, a bójamezőkön azonban csak adott mennyiségű szemetet vesznek át (pl. Šćedro szigetén az üzemeltető csak a saját 60 literes zsákjában elhelyezett szemetet  viszi el, hajónként napi egyet). Nem lesz nehéz eldönteni, mitől szeretnénk megválni.

A tengeri élővilág védelme

A hajón környezetbarát tisztítószereket használjunk! Lehetőség szerint semmilyen hulladékot ne dobjunk a vízbe, mert nem oda való, akkor sem, ha úgy gondoljuk, hogy majd lebomlik, vagy a halak megeszik. Egyáltalán nem biztos, hogy így lesz. Búvárkodás, snorkellezés, strandolás során ne bántsuk, ne bolygassuk, ne is fogdossuk, vagy ölelgessük a tengeri élőlényeket. A közösségi média posztoknak köszönhetően a Seychelle-szigetekre látogatók körében elterjedt, hogy a védett tengeri parkokban élő szelíd halakat kiveszik a vízből, és percekig szelfiznek, videóznak velük. Gondoljuk végig ezt fordított helyzetben. 

Fényszennyezés

Sokan vágynak egy csillagfényes éjszaka hangulatára a tengeren, ezért is választják a kikötők helyett a horgonyzóhelyeket vagy bójamezőket. Azonban a díszkivilágításban úszó hajók sokszor a parti fényeken is túltesznek, és ellehetetlenítik ezt a programot. A feleslegesen felkapcsolva hagyott fények nemcsak zavaróak, de felesleges energia fogyasztást is jelentenek. Ugyanakkor ne feledkezzünk meg a hajózási fények helyes használatáról: horgonyon vagy bóján kötelező az árbóc tetején 360 fokban világító fehér horgonyfény. És csak az!

Zajszennyezés

Ahogyan a kikötők használatának, úgy a bójamezők és horgonyzóhelyek használatának is vannak írott és íratlan szabályai. Ezek alapja, hogy ne zavarjuk egymást. A hangos zene napközben sem biztos, hogy mindenkinek öröm a vízen (az eltérő zenei ízlés vagy annak hiánya miatt), de este illetlenség, és egy idő után szabálytalanság. Ráadásul a hangos zene magas alapzajt jelent, amit a jókedvű társaságok megpróbálnak túlharsogni. Az akkumulátorok töltése miatt olykor óhatatlanul is motorzajra kényszerülünk, ekkor illik elnézést kérni a közeli hajóktól és jelezni, hogy meddig fog tartani.

 

 

Hajózás során is tartsuk szem előtt, hogy a legértékesebb dolgok azok, amikből kevés van. A sokcsillagos épített környezet mellett, egyre ritkább a még érintetlen természet látványa, ami így lassan az igazi luxust jelenti. Vigyázzunk rá!

Neked milyen további ötleteid vannak a fenntarthatóbb hajózáshoz? Ha úgy érzed, érdemes lenne még bővíteni a teendők listáját, vedd fel velünk a kapcsolatot!

 

Hajóbérléshez használd online keresőnket vagy kérj ajánlatot!

Online hajókereső Ajánlatkérés

További, hajózással kapcsolatos kérdésekkel kapcsolatban keress bennünket alábbi elérhetőségeinken, illetve iratkozz fel hírlevelünkre, hogy ne maradj le híreinkről!

+36 30 8862000EmailHírlevél

Köszönjük, ha egy megosztással eljuttatod ismerőseidhez írásunkat.

 

Mindenkinek biztonságos hajózást, jó szelet és békés tengert kívánunk! 

LIGETI Zoltán

CEO, vezető charter tanácsadó